BİR TARİHÇİ FRANSA'YA KRALINI NASIL KUTARDIĞIMIZI HATIRLATSIN...

Mehmet Demir Atmalı

BİR TARİHÇİ FRANSA'YA KRALINI NASIL KUTARDIĞIMIZI HATIRLATSIN...

Tarihte Fransa Kralı, İspanya Kralının esaretine düşmüştü. Uzun süre esir kalınca, Fransa Kralının Annesi Osmanlı Padişahının makamına gelerek oğlunun serbest bırakılmasını istedi:

"Şarlken’in yayılma ihtirasları, Fransa ile arasında bir savaş çıkmasına sebep oldu. 24 Şubat 1525'te İspanya Kralı Şarlken'in ordularıyla çarpışan Fransa Kralı I. Fransuva (François)’nın ordusu Kuzey İtalya’da bulunan Pavia’da yenilmiş, kendisi de Şarlken'e esir düşmüştü. Şarlken, Fransuva’ya hakaret ediyor ve aşağılayıcı davranışlarda bulunuyordu. Bu durum karşısında esir Fransa kralı, annesi Luiz dö Savua vasıtasıyla Osmanlı sultanı Kanunî'ye mektup gönderip kurtarılması için yalvarmıştı. "

Türklerde kadın araya girerse savaşı başlattığı gibi, araya girer savaşı bitirir. Dini ırkı ne olursa olsun, devreye bir kadın, hele bir ana girmişse, mese çok hayati demektir. Osmanlı padişahı derhal ispanya kralına bir mektup gönderdi, Fransa Kralının derhal serbest bırakılması için. İspanya kralının hayır deme şansı varmıdır ki? Derhal serbest bırakıldı. Fransa bu jestimizi ne çabuk unuttu? Birileri bunu onlara hatırlatmalı. Fransa Devlet Başkanı Ermenistanı kurtarayım derken, karabağda Azeri Askerlerine esir düşerse, annesini göndersin yine onu serbest bırakırız. Unutmayalım, Üstadın ifadesi ile; " cenneti kadının ayaklarının altına veren dinin adı islamdır."

26 Ekim 2020 (Mehmet Demir Atmalı) 1360

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ÖĞRETMENİM GÜNÜN KUTLU OLSUN

HDP VE PKK'NIN ERMENİ OLDUĞU BİR DAHA ORTAYA ÇIKTI

ABD BAŞKANI KİM OLUR?

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI MI İSTENİYOR?

BUGÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN DOĞUM GÜNÜ

AZERBAYCAN TOPLANTISINDA NEDEN TÜRKİYE YOK?

BEYLER BULDUĞUNUZ ÇÖZÜMLER MİLLETİN BAŞINA BAŞKA DERTLER AÇIYOR

ESKİLERİ ALLAYIP PULLAYIP YENİ PARTİ KURDURUYORLAR

HADİN AZERİN TORUNLARI