DEPRESYON

DEPRESYON

Hayat acımasızdır. Hayatta acı çekersin, suçluluk ve kaygı hissedersin ve tüm bunlar değişime tabidir. Yalom'unda söylediği gibi, insan olarak hayatımızın gerçek doğasıyla karşılaştığımızda umutsuzluğa kapılır veya depresyonda olduğumuzu hissederiz.

Depresyon,  ya birçok şeyin üst üstte gelmesi sonucu yada onları hazırlıksız yakalayan büyük bir olay sonucu hayatında olanlarla başa çıkamayacağını hisseden kişileri etkiler. Heidegger, bir ruh hali çöker üstümüze ne dışarıdan ne de içeriden gelir aksine dünyada olma halinden, böyle bir varlık tarzı olarak ortaya çıkar. Ruh hali çoktan dışa vurulmuştur. Her durumda bir bütün halinde dünyada olmak şeklinde ve bu, her şeyden önce kişinin kendisini bir şeylere yönlendirmesine yarar.

Depresyon durumunda sıkıntılı ruh hali, içerde ne olduğu üzerine düşünülerek değiştirilmez çünkü bu ruh hali dünyayla olan etkileşimlerimiz sonucu ortaya çıkmıştır. O halde birey, sıkıntılı bir ruh halinden ancak dünyada farklı bir şekilde var olarak ve onunla farklı bir etkileşim kurarak çıkabilir.  Böylece birey yeni bir ruh haline girecektir. Dolayısıyla ruh halleri bize, bizim için neyin önemli olduğunu gösterir.

Heidegger, varoluşumuzun bir kısmının dünyayı ve kendimizi umursamak olduğunu ileri sürer. Ancak depresyon, bireyin bu umursamadan yoksun olduğunu ileri sürer. Ancak depresyon, bireyin bu umursamadan yoksun olduğu bir zaman olabilir.

6 Aralık 2018 (Psikolog Seda Gür) 6084

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İlişkiler