DİYANET, SOL elle yemek ŞEYTAN işidir demiş ya...

DİYANET, SOL elle yemek ŞEYTAN işidir demiş ya...

DİYANET denilen teşkilat, "SOL elle yemek ŞEYTAN işidir" demiş ya ... 
Ben de, bu hususta bilgi sahibi olmanız ve GÜNAHA girmemeniz ve ŞEYTANLAŞMAMANIZ için HADİS denilen lafları topladım.

HADİSLERDE TAÂM (Yemek)

1-"Tek parmakla yemek yemek şeytan yiyişidir. İki parmakla yemek, zalimlerin yiyişidir. Üç parmakla yemek ise, peygamberlerin yiyişidir." 
(Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî, Râmûz’ül Ehâdis)

2-"Sol elinizle yemeyiniz. Zira, şeytan sol eli ile yer." (İbni Mace)

3-"Bu ikisiyle yemeyin. (Başparmakla işaret parmağını gösterdi) Üç parmakla yiyiniz. Bu sünnettir. Beş parmakla yemeyin, zira o, bedevilerin yeme şeklidir. "
(Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî, Râmûz’ül Ehâdîs)

4-"İçinizden biriniz yemek yerken sağ eli ile yesin, sağ eli ile içsin, sağ eli ile alsın, sağ eli ile versin." (Hasan ibni Süfyan)

5-“Biriniz bir şey yediğinde elini yalamadan veya yalatmadan silmesin” buyurmuştur. (Hadisin diğer rivayetinde: İbni Abbâs (r.a)dan. Hz. Peygamber (s.a.v.): “Çünkü kişi, yemeğin neresinde bereket olduğunu bilemez.” Buyurmuştur. 
(Müslim, Eşribe: 134)(Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî, Râmûz-ül Ehâdis)

6-"Kim tabağını ve parmaklarını yalarsa, Allah, onu hem dünyada hem ahirette doyurur." (Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî, Râmûz’ül Ehâdîs)

7-"Resûlullah’ın (s.a.v.) üvey oğlu Ebu Hafs Ömer b. Ebi Seleme Abudllah b. Abdi-l Esed (r.a.) anlatıyor: Ben, Resûlullah’ın terbiyesi altında bulunan bir çocuktum. Yemek yerken, elim yemek kabının içinde dolaşıyordu. Resûlullah (s.a.v.) bana, ‘Yavrum ! Yemeğe başlarken besmele çek. Sağ elinle ve önünden ye’ buyurdu. Bundan sonra benim yiyişim hep böyle oldu.” 
(Buharî 5376, Müslim (2022), İmam-ı Nevevî, Riyâz’üs-Sâlihîn Tercümesi)

8-Hz. Cabir (r.a.) anlatıyor: “Bir gün Hz. Peygamber (s.a.v.), hanımlarından katık istedi. Onlar, ‘Yanımızda sirkeden başka bir şey yoktur’ dediler. Bunun üzerine Resûlullah, sirkeyi istedi. Bir yandan (getirilen) sirkeyi yiyor, bir yandan da, ‘Sirke ne güzel bir katıktır’ buyuruyordu.” 
(Müslîm (2052), İmam-ı Nevevî, Riyâz’üs-Sâlihîn)

9-"Acemlerin kestikleri gibi, ekmeği bıçakla kesmeyin. Biriniz et yemek istediğinde, bıçakla kesmesin. Eliyle tutsun, ağzı ile koparıp yesin. Çünkü bu, daha afiyetli ve lezzetli olur." (Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî)

10-"Şeytan, birinizin her işine burnunu sokar, yemek yerken bile yanında bulunur. Birinizden bir lokma düştüğü zaman üzerindekini silsin sonra onu yesin. Sakın şeytana bırakmasın. Yemeği bitirince de parmaklarını yalasın. Çünkü o yemeğin hangi kısmında bereket bulunduğunu bilemez."(Müslim (2034), İmam-ı Nevevî, Riyâz’üs-Sâlihin Tercümesi. Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî, Râmûz’ül Ehâdis)

11-bni Abbas (r.anhuma) anlatıyor: 'Ben, Hz.Peygamber (s.a.v.)’e, zemzem suyu verdim de ayakta olduğu halde içti.” (Buharî (5617), Müslîm (20207), İmam-ı Nevevî, Riyâz’üs-Sâlihîn Tercümesi)

12-İbni Ömer’den rivayet edilmiştir: “Bizler, Allah Resûlü’nün zamanında, yürüdüğümüz halde yerdik ve ayakta su içerdir.” (Tirmizi ve İbni Hibban. İmam Gazâlî, İhyau Ulumi’d-Din)

13-Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: “Resûlullâh (s.a.v) buyurdular ki: ‘Sizden hiç kimse ayakta su içmesin. Kim unutarak içerse, derhal kussun.’ 
(Müslîm (2026), İmam-ı Nevevî, Riyâz’üs-Sâlih Tercümesi)

14-"Peygamberimiz,kişinin ayakta içmesini yasak etmiştir."(Tirmizî:Enes ra)

15-Hz. Ali’nin sancaktarı Meysere b. Yâ’küb anlatıyor: Bir defasında Hz.Ali’yi ayakta su içerken görmüştüm de kendisine, “Ayakta içiyorsunuz Efendim …!” demiştim. O ise şöyle buyurdu: “Eğer ayakta içmişsem, muhakkak Resûlullah’ı da ayakta içerken görmüşümdür. Yok, oturarak içmişsem, yine Resûlullah’ı oturarak içerken görmüşümdür !” (Prof. Ali Yardım, Hadîs I-II)

16-"Ramazanda semânın doğusunda kırmızı direğe (benzer bir çizgi) görürseniz o senenin yiyeceğini biriktirip saklayınız. Zira o sene kıtlık senesidir." (Taberanî)
***

Bu hadislere göre ELİNLE ve ÜÇ PARMAĞINLA yiyeceksin. Sonra temizlik için YALAYACAKSIN.

Çatal-kaşık-bıçak ile ve masada sandalyeye oturarak yemek de GÜNAHTIR.

Yemeklerini böyle yiyen YÜZ MİLYONLARCA Müslüman olduğunu unutmayın.
Haberiniz olsun.
Haydi bakalım, yiyin-için afiyet olsun

6 Kasım 2018 (Mümtaz Şahin) 1822

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

HARAMDIR ulan, HARAM !

KARANLIKTAN ve KARGAŞADAN YUNUS EMRE’ye SIĞINMAK

YETER artık SEVİNDİĞİNİZ !

MÜSLÜMANOFOBİYA !?

ALLAH'ın EVİNDE KATLİAM !

Eeeeeyyyy KADINLAAAAARRR !

O MÂHÎLER ki … !?

BAKAN’ımız Sayın Berat ALBAYRAK Beyefendi;

Bu REZİLLİĞE söyleyecek bir sözünüz yok mu sayın MÜSLÜMANLAR !?