ER+MENİ AZERBAYCAN SAVAŞI

Mehmet Demir Atmalı

ER+MENİ AZERBAYCAN SAVAŞI

Yıllar önce Ermenistan Karabağda soykırım yaparken, Azeriler Türkiyeden yardım istediğinde Turgut Özal, " onlar şiidir, İran onlara sahip çıksın" gibi talihsiz bir konuşma yapmıştı. Bu durumda gerçekten İran Azerbaycana sahip çıktı mı? Tam tersine İran Ermenistanı destekledi. Bugün de destekliyor. Müslüman bir ülke olan İran neden Ermenistanı destekliyor?

Bunun iki nedeni var;

Birinci nedeni, İranın Ermenistan ile ırk birliği vardır. Ermeniler Aryani, İranlılar da Aryani dir. İran için ırkçılık ön planda, din ikinci plandadır. 74 lerde Kaddafinin Arap Sosyalizmini içinde barındıran Yeşil kitabının islam dünyasını kurtaracağını ifade ederek, Yeşil Kitabı Türkçeye çeviri yaptırarak pilli görüşçülerin eline verdiler. Humeyni zamanından beri İranı şeriatın uygulandığı tek ülke gibi gösteren pilli görüşçüler vardı. Sonra gerçek şeriatın Suudi Arabistanda uygulandığını ileri sürdüler ve Arap sosyalizmini Adil Düzen kitabı ile sevdirmeye çalıştılar. Bugün İran ermenistanı destekliyor, Suudi İsraili destekliyor. Bu kadar tutarsız bir siyaset güdenler yok oldular.

İkinci nedeni;

İranın Güney Azerbaycan Türklerinin bir gün baş kaldıracaklarını bildiği için başına gelecekleri hesaplayarak Ermenistanı destekliyor. Ancak 10 yılı aşkın bir süre içerisinde İran parçalanmak zorundadır. Korkunun ecele faydası yoktur. Hem Türkiye ile dost görüneceksin hem de Ermenistanı destekleyeceksin. Türkiye bunu unutmayacaktır. Fransaya gelelim. Suriyede, gaziantep, maraş, urfada ermenileri kullanan Fransanın, sonra ermenileri yüzüstü bırakıp çekilmesi, Fransanın ermenilerin ağlama duvarı haline gelmesi sonucunda ermenileri teselli etmek için desteklemesi söz konusu. Burada da Fransa ile Ermenistan arasında ırk birliği ve din birliğini de görmekteyiz. Rusya bu işin neresinde? Türkiye ile önemli antlaşmalara imza atan Rusyanın bu kadar önemli antlaşmaları bir çırpıda yok sayamaz. Rusyaya düşen arabuluculuktur. Bunu yaparsa akılcı davranmış olur. Yoksa akdenizde ve Suriyede yalnız kalır.

Sonuç olarak Türkiye, Libyada Hafterin başına SİHA ları bela ettiği gibi, Azeri kardeşlerimize de bu SİHA lardan destek vererek Ermenistanı Karabağdan çıkarmalıdır. Kısacası Azeri kardeşlerimizin arkasınayız. Onların lehçesi ile İKİ DÖVLET BİR MİLLET diyoruz.

28 Eylül 2020 (Mehmet Demir Atmalı) 1906

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

AZERBAYCAN TOPLANTISINDA NEDEN TÜRKİYE YOK?

BEYLER BULDUĞUNUZ ÇÖZÜMLER MİLLETİN BAŞINA BAŞKA DERTLER AÇIYOR

ESKİLERİ ALLAYIP PULLAYIP YENİ PARTİ KURDURUYORLAR

HADİN AZERİN TORUNLARI

ORMAN YANGINLARI

SAĞLIK BAKANINA AÇIK MEKTUP

NİHAYET HATASINI ANLADILAR

ÜLKÜCÜLERDEN ÖZÜR DİLENMELİ

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ KİLİSE OLUYOR!