EVDE KAL AMA İŞE DE GİT, KAZAN, BİR DE YARDIM ET!..

EVDE KAL AMA İŞE DE GİT, KAZAN, BİR DE YARDIM ET!..

Bütün dünyayı tepetaklak eden corona virüsü, zaten zor ayakta durabilen canım ülkeme bir geldi pir geldi.

Önce 'bize bir şey olmaz, biz önlemlerimizi aldık' denilerek dalga geçtiler. Sonra 'maçlar seyircisiz oynanacak' deyip okulları tatil ettiler. Ardından camiler yasaklandı. İnsanlar cuma namazına gidemedikleri için üzülürken, bir de baktık ki, Saray Beştepe Camisinde Diyanet Başkanı ve seçtiği vip kişiler şov yaparak cuma namazı eda ettiler...

Ha bir de 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. 65 yaşındaki baba ve anne evde kalacak virüs bulaşmayacak ama onunla kalan çocuğu, gelini, kızı, damadı dışarıya çıkacak, çalışacak, otobüse binecek, işe gidecek ve eve virüs getirmeyecek!..

Okul demişken değinmeden geçmeyelim, eğitimin ne hale geldiğini sözde uzaktan eğitim verecek olan EBA TV'de dehşetle izledik. 8 yaşındaki çocuklarımıza idam, kafa kesme izlettiler. Güya çocuklar bu gıytırık kanalda okuldan geri kalmayıp uzaktan eğitim alacakmış!..

Neyse virüs krizine dönelim... Tüm dünya olağanüstü önlemler ve tedbir paketleri açıklayarak insanlarını rahatlatırken, ülkemiz insanı da biz ne olacağız diye hükümetten daha doğrusu cumhurbaşkanının ağzından çıkacak sözleri beklemeye başladı. Sayın cumhurbaşkanı ulusa sesleniş konuşması yaparak ekonomik tedbir paketini açıkladı.

100 milyar TL'lik paketten ne mi çıktı? İş dünyası, yandaş müteahhitler, sanayiciye müjdeli haber vardı. Ha bir de en düşük emekli maaşı1500 TL olmuştu. Sosyal yardım alan (Yani AKP'nin belirlediği ve her ay zaten yardım alan topluluk) 2 milyon kişiye 1000 lira verilecek. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılmıştı. (Yandaş müteahhitler için) Ayrıca, evden çıkmayın dedikleri vatandaşlar için uçak biletlerinin KDV'si kaldırılmıştı. 

Yani ekonomik paketten; şirket sahibine, yandaş müteahhide, yüksek kredi kullanana, emekli olana, ev alana, bu aralar uçakla bir yere gidene, az da olsa bir şeyler vardı... Asgari ücretliye, memura, işçiye, esnafa, çiftçiye, işsize, evine ekmek götürmek zorunda olan seyyar satıcıya, ayakkabı boyacısına, kıraathaneciye, lokantacıya, berbere kısacası ülkenin yüzde 80'nine sabır ve dua çıktı! Allah kabul etsin.

Vatandaşa 'Evde kal' ama aynı zamanda da 'çalışmaya devam et' diyerek, virüsle savaşan hükümet, sokağa çıkma yasağı getirmemek için her yolu deniyor. 

Bu arada, millete para yok denilirken, 100 milyara malolacak Kanal İstanbul için 'yangından mal kaçırır' gibi bu kaos ortamında ihale yapılıyor. Millet can derdindeyken, yüzlerinde maskelerle Kanal İstanbul ihalesi yapmak! Pes doğrusu pes!.. 

Sayın cumhurbaşkanı dün gece bir kez de daha ulusa sesleniş için kameralar karşısındaydı... Herkes yeni tedbir paketi ve sokağa çıkma yasağı beklerken, yine ters köşe oldu. 

'Hiç bir musibet bizden büyük değil' diyerek sözlerine başlayan cumhurbaşkanı, yeni tedbirleri sıraladı... Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlandı, özel sektörde esnek çalışma sistemi getirildi, yurtdışı uçuşlar sona erdi, alışveriş dışında sokağa çıkma yasaklandı, park, piknik, mesire alanları yasaklandı ve gönüllü karantina uygulayın dendi...

Şimdi soruyorum, bu kadar kapatılan iş yerlerinin (berber, kuaför, lokanta, kahvehane vs...) zararını kim karşılayacak?

İşinden olan, ücretsiz izne ayrılan işçilerin maaşını kim ödeyecek?

Çiftçilerin zararı ve borçları nasıl karşılanacak?

Evde kal dediğiniz vatandaşların, elektrik, doğalgaz, su, internet, telefon, kira ve gıda ihtiyaçlarını kim karşılayacak?

Bu insanlar evlerinde kalırken ne yiyecek, ne içecek, ne düşünecek?

Sosyal devlet dediğiniz şey ne için var, böyle bir zamanda devlet vatandaşına sahip çıkmayacak da ne zaman çıkacak?  

Kısacası, hükümet diyor ki, 'Evde kal' aynı zamanda 'İşine de git' aynı zamanda 'Çarklar dönsün' varsa paran biraz da zorda olanlara yardım et!..

Yani, eyy millet, biz bir şey yapamıyoruz, siz başınızın çaresine bakarken, yardım ve bağış yapın, bizi de kurtarın kendinizi de diyor... Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi...

Yine de siz siz olun evde kalın sağlıklı kalın...

28 Mart 2020 (Turgut Bozgeyik) 28390

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Ömrümüzün en kötü yılını geride bıraktık...

'Egemenlik kaytısız şartsız milletindir'

Birileri işe gitmeden maaş alır, birileri iş için can verir!

"MESAJI VERDİNİZ" AMA BAŞARAMADINIZ!

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER!..

CHP'DEKİ MECLİS ÜYELİĞİ SAVAŞLARI...

CELAL DOĞAN BEKLERKEN, İYİ PARTİ'YE VERMEK...

Bİ ZAHMET ARTIK SOLA DÖNSENİZ…

Ahlak yoksa hepsi boş!..