KESMEK CİNAYETTİR…

T. Doğan ÖZDİNÇ

KESMEK CİNAYETTİR…

“kesiyoruz ama dikiyoruz…” Pek çok kere duymuşsunuzdur bu anlamsız sözcüğü, kestiğin dal veya ağacın, kaç yılda o gövde kalınlığına gelir? Umursamazcasına söylenir işte kesiyoruz ama dikiyoruz…

Bahçesinde kırk yılda yetişen ağacı kesen vatandaş acaba okur mu? Bilemem ama o ağacı kestiğinde neler kaybetti bilsin istedim…

1 – Ağaçlar sera etkisi ile mücadele eder: İklim değişikliğinin en önemli sebebi; yok edilen yağmur ormanları ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. Yeryüzüne güneşten gelen ısı toprak tarafından yansıtıldıktan sonra bu gaz kütlelerinin içerisinde sıkışarak atmosferdeki ısının kalıcı olarak artmasına sebep olur. En çok bilinen sera gazı ise karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar. 1000 metrekarelik ağaçlık alanın emdiği karbon miktarı, arabanızı 10.000 km kullandığınızda yaydığınız karbondioksit miktarına eşittir

2 – Ağaçlar havayı temizler: Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler.

3 – Ağaçlar oksijen üretir: 4.000 metrekarelik ağaçlık alan, bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretir.

4 – Ağaçlar şehri ve sokakları serinletir: Los Angeles’ta son 50 yılda ısıyı çeken asfalt yol ve binalar hızla artarken, havanın 14,5 derece arttığı tespit edilmiştir. Ağaçlar, bina ve yollara gölgelik alan yaratarak, şehirlerdeki ısı adalarının oluşumunu önleyerek ve yaprakları yolu ile havaya su buharı püskürterek yoğunluklarına göre şehrin ısısını 12 dereceye kadar serinletebilirler.

5 – Ağaçlar enerji tasarrufu yapar: Müstakil bir evin dört yanına doğru biçimde dikim yaparak yaz aylarındaki klima gideri %50 oranında azaltılabilir. Serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak, enerji üreten santrallerin sebep olduğu karbon salınımını da azaltmış oluruz.

6 – Ağaçlar su tasarrufu yapar: Suyun az bulunduğu alanlarda, ağaç gölgeleri buharlaşmayı yavaşlatır. Daha yeni ekilmiş bir ağaç bile haftada en fazla 55 litre suya ihtiyaç duyar ve bu suyu yeraltı suyu olarak doğaya geri bırakır.

7 – Ağaçlar erozyonu önler: Tepe ve dere kıyılarındaki ağaçlar toprağın yüzey akışını azaltır ve toprağı bir arada tutar.

8 – Ağaçlar çocukları ultraviyole ışınlardan korur: En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B’ye maruz kalma oranını %50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları korurlar.

9 – Ağaçlar gıda üretir: Tek bir elma ağacı ufacık bir toprak alana dikilebilir ve yılda 300 kg meyve verir. Ağaçlar, insanlar dışında kuşlar ve diğer hayvanlar için de gıda deposudur.

10 – Ağaçlar iyileştirir: Araştırmalar sonucunda penceresinden ağaç gören hastaların görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileştiği ortaya konmuştur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptomlarının azaldığı görülür. Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.

11 – Ağaçlar şiddetin azalmasını sağlar: Kurak mahalle ve yeşil görmeyen evlerin bulunduğu bölgelerde, yeşil alanları bulunan mahallelere göre daha fazla şiddet vakası tespit edilmiştir. Ağaçlık ve yeşil alanlar insanlardaki korku seviyesinin de azalmasını sağlar.

12 – Ağaçlar mevsimleri gösterir: İlkbahar, yaz, kış, sonbahar. Hangi mevsimde olduğumuzdan emin değil misiniz? Ağaçlara bakın.

13 – Ağaçlar ekonomik fırsatlar yaratır: Mahalle bostanlarındaki ağaçlarda yetişen meyveler satılarak gelir elde edilebilir. Atık yönetimi ve yeşil alanları konu alan işletmeler kurulabilir, gençler yeşil yaşamı odağına alan işlere yönlendirilebilir.

14 – Ağaçlar hem öğretmen hem de oyun arkadaşıdır: Yeşil alanlar çağlar boyunca hem çocuklar hem de büyükler için yaratıcılıklarını geliştirerek ruhlarını dinlendirebilecekleri alanlar olmuşlardır.

15 – Ağaçlar farklı gruplardan insanları bir araya getirir: Mahallelerde toplu ağaç ekimi yapmak birbirini hiç tanımayan insanları bir araya getirerek yaşam kalitesini artırır. Toplumdaki her bireyin, zamandan bağımsız olarak ağaç ekiminde ya da ağaçları koruma konusunda çok önemli bir rolü vardır.

16 – Ağaçtan birlik doğar: Bir yaşam alanının simgesi haline getirilen ağaçlar o alana yepyeni bir kimlik kazandırır ve mahalle sakinlerinin yaşadıkları alanla gurur duymalarını sağlar.

17 – Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür: Özellikle meşe ve çınar ağaçları şehirdeki hayvanlar, öncelikle kuş, arı ve karıncalar için mükemmel yuvalar olarak iş görürler.

18 – Ağaçlar çirkinlikleri örter: Ağaçlar istinat duvarı, otopark, çöp bidonu gibi görmekten hoşlanmadığımız alanların önünü kapatır. Cadde ve otoyollardan gelen gürültüyü azaltırlar, havadaki çamuru yapraklarında tutar ve şiddetli rüzgârları hafifletirler.

19 – Ağaçlar tahta sağlar: Banliyö ve kırsal alanlarda bilinçli olarak budanan ağaçların kesilen kısımları ısınmak için yakıt ya da ahşap olarak değerlendirilir.

20 – Ağaçlar gayrimenkule değer katar: Yeşillendirmesi zevkli biçimde yapılmış ev ve binaların piyasa değeri yeşil alanı olmayanlara göre %15-20 daha yüksektir.

21 – Ağaçlar iş yoğunluğunu artırır: İş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde yeşil alanı fazla olan alanlar diğerlerine göre daha fazla tercih edilir ve yeşil alan arttıkça o bölgeye gelecek firma sayısı artar. İki yönünün arasında ağaç dikili olan caddelerde trafik daha yavaş akar çünkü sürücüler gaza basıp hızlı gitmektense etraflarındaki güzelliklere daha dikkatli bakmak isterler bu da trafik kazalarının azalmasını sağlar.

22 – Ağaçlar depremden korur: Ağaç kökleri toprağın metrelerce altına uzanır ve toprağı bir arada tutar. Yerleşim yerlerine yakın dikilen ağaçlar toprağı tutarak depremin oluşturacağı hasarı azaltır.

Kaynak: www.treepeople.org/top-22-benefits-trees

Ağacın faydalarını önem sırasına göre sıralamak istedim ama ben o sırayı “kestiremedim” belki siz sıralayabilir veya komşunuzla paylaşır sıralayabilirsiniz…

14 Eylül 2019 (T. Doğan ÖZDİNÇ) 1205

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ERMENİ

O VİRÜS

TIRNAK

KÖR KUYU

KONUŞUYORUM

FISTIK

YESEMEK TARLA DEĞİLDİR

KARI-DONU GÖRMÜŞTÜK

DOST