RÜZGAR GİBİ GEÇTİ!

Karaca Bozgeyik

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ!

Yukarıdaki başlık bir film adı: GONE WITH THE WIND orijinal ismi. Rüzgar gibi geçen bir İstanbul seçimi yaşadık. Film gibi seçimdi! O Seçim’in senaryosunun ‘oyuncu’ kadrosunda yer almak heyecan verici olurdu. Mesela bir sandık görevlisi olabilmek. Ne heyecan vericiydi kim bilir. ”Türkiye İstanbul seçimleri ile bir demokrasi sınavından geçiyordu ben oradaydım” diye anlatacaklar orada olanlar. Oy kullandım, görev aldım diyecekler.

Yani beni hoş görün YSK’ya teşekkür etmek bile geliyor insanın içinden: Bize böyle tekrarlanan bir seçim ‘izlettiği’ için. Yine söylüyorum Rüzgar gibi geçti, film gibi bir seçim izledik. Uzun yıllardır böyle bir seçim sonucunu görmemiştik. 23 Haziran 2019 İstanbul seçiminin sonuçları itibarı ile ülkemizde hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

İstanbuldan bana ne demeyeceksin,oradan esen rüzgar bütün Türkiye’yi serinletir. Tıkanan siyasetin,açılmaya ihtiyacı vardı. Bu olacak galiba, bunu önümüzdeki günlerde daha fazla göreceğiz. İnsan kaynağı olarak ‘yoksullaşan’ siyaset yeni yüzler ve anlayışlarla, geliştirilen politikalarla Türkiye’ye nefes aldıracak. Ülkemizin buna ihtiyacı var.

Ekrem İmamoğlu: ”Kucaklaşmaya geliyoruz, önyargılarınızı yıkın” derken ayrımcılığın, ötekileştirmenin, kayırmacılığın biteceğinin de mesajlarını veriyor. İstanbuldan başlayan bu umut iklimi bütün ülkeyi saracak gibi.

“Her şey çok güzel olacak” sloganındaki umudun sıcaklığı yıllardır bilinçaltımıza günü geldiğinde ‘lazım’ olur diye yerleştirilen korkuları, kaygıları, ayrışmayı, nefreti, kini bilumum kötülükleri söküp atacak. Demokrasi kültürü yeşeriyor, birbirimizi daha çok anlayacağız, dinleyeceğiz.

Partizanlık, kayırmacılık, ötekileştirme, yok sayma, görmezden gelme, eleştirel sesleri duymama birilerini bir süre kazandırır. Ancak ülke kaybediyordu.Yaşadıklarımız bunun göstergesi. İstanbul seçimleri bir anlamda bunun bittiğini de gösteriyor. Ülkenin liyakatlı yöneticilere, işini hakkıyla yapan insanlara ihtiyacı var.

İstanbul seçiminin tek kazananı var: Türkiye. İlk defa bir adayın şahsında bütün ülke kazandı. Bu ‘kazancı’ önümüzdeki süreçte herkes daha fazla görecek. 23 Haziran İstanbul seçimi Türkiye demokrasisi için bir dönüm noktasıydı geçildi. Ülkemize hayırlı olsun.

24 Haziran 2019 (Karaca Bozgeyik) 1295

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BU BİR CHP YAZISIDIR

MASAL BU YA!

HAYATTAN BİR ‘ENSTANTANE’

AYNA

MEKTUP

DÜŞTÜKLERİ YERDEN KALKANLARA!

PERŞEMBE'NİN GELİŞİ: KIRMIZI PERŞEMBE

EYLÜL BİTMEDEN!

BEDAVA AKIL VERİLİR!