SEVGİ NE KADAR BÜYÜK BİR GÜÇ

SEVGİ NE KADAR BÜYÜK BİR GÜÇ

Sevgi derken, bir kız çocuğuna verilen isimden söz etmiyorum elbette...  Ama ‘Sevgi’, yeni doğan bir kız çocuğunaisim olarak da verilse, herhangi bir ürünün veya kuruluşun adı da olsa farketmez, her hali çok güzel...

Mutluluk için ilk şartın; insanlara, hayvanlara, doğaya karşı duyulması gerekenhissin adıdır sevgi. Sevginin hakim olduğu bir ortama mutsuzluk kolay kolay sızamaz.

Sevgi olgusunun açamayacağı bir kapıyoktur! Şu yaşamın en büyük çilingiri sevgidir!

Fakat ne yazık ki, bizim ülkemizde sevgi kavramı her geçen gün gücünü kaybediyor! Neden acaba? Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Yahu parayla alınabilecek bir şeyde değilki! Bedava.Ama biz bu her derde deva ilacı kullanmayı akıl edemiyoruz! Sevgi olmayınca yerini şiddet, mutsuzluk, kıskançlık, haset dolduruyor! Önce kendi sağlığımıza ve sonra çevremizdekilerin, yaşadığımız toplumun sağlığına bilerek zarar veriyoruz.

Her yerde, her kurumda, her konuda şiddet hayatımızın bir parçası oldu adeta! Yahu çok şaşırıyorum, biz eskiden böylesine şiddet bağımlısı olmuş bir toplum değildik. En azından aile kültürümüzden kaynaklanan bir utanma, çekinme hissi vardı! Şimdi bazı çevrelerde oda kalmadı! Bu nasıl anormal bir ortam arkadaşlar? Hatır, gönül bitti sanki, aile kültürümüzden gelen büyüklere saygı, küçüklere sevgi, şevkat her geçen gün kaybolup gidiyor!

Hiç tanımadığımız, hayatımızda ilk defa gördüğümüz insanlara amca, dayıyaşına göre baba, dede, ağabey, kardeş diye seslenirdik... Hanımlara kardeşim, abla, teyze, nine diye hitap ederdik. Bizim toplumumuza özgü güzel alışkanlıklardı bunlar.Tanımadığın bir insana karşı en baştan sevgiyle yaklaşmak öğretildi bize…

Bu günkü değişime bir bakarmısınız? Bunu daha önce de yazdım ve bu gidişle daha çok yazacağım. Trafikte hiç tanımadığı, yüzünü ilk defa gördüğü bir insana, ‘’Bana yol vermedi veya korna çaldı, selektör yaptı” gibi eften püften sebeplerden önce küfür, sonra el, kol hareketi, tehdit ve önünü kesip, eline ne geçirdiyse saldırmak ne demek Allah aşkına!Bu kavgaların bir çoğu yaralama veya ölümle sonuçlanıyor! Bu nasıl bir değişim, nasıl bir cinnet hali! Sevginin yerini şiddet ve nefret tamamen almış durumda, toplumsl sevginin yerinde yeller esiyor! Yahu, şunu medeni bir ülkede birine anlatsan, “Bizde hemen her gün trafikte birbirini hiç tanımayan insanlar bu sebeplerden dolayı birbirini yaralıyor, öldürüyor” desen, insanlar bir daha şu cennet ülkenin yakınından geçmek istemez!

Yalnız trafikte değil ki, insanın olduğu her yerde! Balık baştan kokarmış! Önce bazı siyasiler birbirlerine karsı sevgiyle, saygılı davranmayı iyice kaldırdılar! Ağıza alınmayacak laflarla hakaret ederek saldırıyorlar birbirlerine! Topluma örnek oluşturması gereken platformlarda kullanılan dile, ilişkilenme biçimine bir bakın lütfen! Parti, kurum, kulüp kongrelerini bir inceleyin…Adeta savaş oluyor! E buralardaki görüntülerin gündelik hayata, sokağa yansıması da elde bıçakla, silahla oluyor tabii! Ne kadar üzücü, kahredici bir durum!

Oysa sevgi, ne kadar büyük, ne kadar sihirli bir güç! Tüm dertler, sıkıntılar için ne kadar büyük bir panzehir. Keşke toplum olarak sevgi, saygı dolu bir ortamı tekrar yakalayabilsek. Sokakta karşılaştığımız insana bir tehdit değil de, dost olunabilecek biri gözüyle bakabilsek…

Toplumsal huzuru yakalamış, birbirini seven, mutlu insanlardan oluşan bir toplumu kimse yıkamaz.

3 Ekim 2018 (Ali Araptarlı) 1192

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GAZİANTEP’İN SEMBOLÜ ‘’ZEUGMA’’ ÇİNGENE KIZI TAMAMLANDI!

VAR GALATASARAY İÇİN VAR, BJK İÇİN YOK, ÖYLE Mİ?

İSTİKBAL GÖKLERDE DİYEN BİR DAHİ LİDER VARDI...

VAR’DAN DA GALATASARAY’A ÇELME VAR!

MÜSLÜM ROLÜYLE TİMUÇİN ESEN, MUHTEŞEM...

FUTBOL FEDERASYONU’NUN GALATASARAY’LA PROBLEMİ NE?

10 KASIM 1938, 09:05’TE TÜRK ULUSUNUN GÜNEŞİ BATMIŞTIR!

GALATASARAY İLE FENERBAHÇE, AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE…

GAZİANTEP’İN CAĞIRTLAK KEBABINI DA YOZLAŞTIRDILAR!