YAŞANABİLİNİR KENTLER ARASINDA GAZİANTEP SINIFTA KALMIŞ!

YAŞANABİLİNİR KENTLER ARASINDA GAZİANTEP SINIFTA KALMIŞ!

CNBC-e BUSINESS dergisinin değerlendirmesinde Türkiye’nin yaşanabilinir kentleri şu kıstaslara göre sıralanıyor: Eğitim, sağlık, kent hayatı, güvenlik, sanat ve ekonomi. Değerlendirme sonuçlarından çıkan neticeye göre; Türkiye’de yaşanabilinir kentler sıralamasında başkentimiz Ankara 1 numara! Bana her ay önemli miktarda bir para ödeseler dahi Ankara’da yaşayamam!

Türkiye’nin göz bebeği, en büyük, en güzel kenti, bir doğa harikası olan eşsiz boğazı ile İstanbul beşinci sırada! Eh, elindeki emsalsiz mücevhere bu kadar hor bakarsan olacağı budur! Hiç şaşırmadım! Ya Türkiye’nin turizm merkezi, tatil cenneti güzelim Antalya? O da sekizinci sırada yer alıyor!

Bir numaralı kayak merkezimiz Uludağ’ın eteğindeki, bir zamanların yeşil Bursa’sı 38. sırada değerlendirilmiş. Eskişehir ikinci sırada! Merak ettim gittim gezdim. Yahu bu Eskişehir’in cazibesi nedir? Herkes Eskişehir’den övgüyle söz ediyor. Görelim dedim. Ya ben çok şey bekliyordum y ada gerçekten aradığım özellikleri bulamadım. Düzgün, medeni bir öğrenci şehri. Öyle abartılacak kadar büyük bir metropol falan da değil, 2018 sayımına göre nüfusu 871.182. Büyükşehir Belediyesi Başkanı, dünyaca ünlü bir sanatçı, gerçek ATATÜRK ve Cumhuriyet sevdalısı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. 2004 yılından beri Eskişehir böyle mükemmel, çok yönlü bir insanın elinde değer kazanmış...

Gelelim,tarihi ilk çağlara, M.Ö. 10.000 yıl öncesine dayanan, dünyanın ilk kurulan şehri olarak literatürlere girmiş, Evliya Çelebi’nin ‘’Şehr-i Ayintab-i Cihan‘’ yani ‘’Dünyanın göz bebeği şehir‘’dediği Gaziantep’e! Türkiye’nin birçok yönüyle marka olmuş şehridir Gaziantep... Müzeler şehridir örneğin. Dünyanın en büyük mozaik müzesi, Zeugma Gaziantep’tedir! Ayrıca toprağı bir karış kazsanız adeta tarih fışkırır...Tarihi hanları, hamamları, bedestenleri, ören yerleri, antik çağdan kalmaünlü kalesi şehrin cazibesini arttıran yerleridir. Bunun dışında ilginç çarşıları, çok sayıda yemyeşil parkı, ormanları,Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi gibi şehre zenginlik katan birçok mekana sahiptir!

Gastronomi dalında, UNESCO tarafından dünyadaki 7 yaratıcı şehir ağına girmeyi başarmış tek Türk şehridir Gaziantep. Tatlısı ve tuzlusu ile 300’ün üzerinde damak çatlatan, ünlü yemek çeşidi olan, bana göre dünyanın en zengin mutfağına sahip ülkemizim lezzet başkentidir.

Ayrıca, 43 milyon 200 bin metrekare alan ile Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi Gaziantep’tedir! Bu 5 dev organize sanayi sitesine ek olarak bir de neredeyse bir şehir büyüklüğünde olan küçük sanayi sitesi, KÜSGETvar! Gaziantepli sanayiciler dünyanın dört bir yanına her türlü ürün ihracatı yaparlar, yıllık ihracat rakamları 7 milyar dolara dayanmıştır.Nüfusu da 3 milyona yaklaşan Gaziantep maalesef yaşanabilinir şehirler arasında 59. sırada gösterilmektedir!

Türkiye’de ekonomi alanında 65., eğitim alanında 42., sağlık alanında 17. sırada gösterilen Gaziantep, Fatma Şahin’in Büyükşehir Başkanlığı döneminde yapılan birçok çalışma ve onlarca milyon harcamaya rağmen kent hayatı ve kültür sanat alanında ise 40. sırada yer almış! Sıralamayı belirleyen kriterler arasında sanayi alanında Gaziantep’in 65. sırada olması ise dikkat çekici!

Gaziantep’in dramatik şekilde her alanda gerilemesi ise bozulan sosyoekonomik durum, mülteci meselesi, Suriyeli nüfusun yoğunluğu ve yerel siyasi figürlerin özellikle belediyecilik alanında başarısız olması başlıca sebepler olarak uzmanlar tarafından değerlendirilmiş. Geçenlerde Ak Parti Genel Merkezi tarafından Gaziantep’te yapılan memnuniyet anketinde, memnuniyet oranının % 17 çıkması tehlikenin boyutlarını ortaya sermektedir.

Benim Gaziantep’te bulunduğum 1967 yılına kadar Gaziantep sosyal yönden, çok yoğun, eğlenen, oldukça hareketli, geceleri yaşayan, ışıklı bir şehirdi. Beş amatör, iki profesyonel tiyatrosu vardı. Kışlık ve yazlık sinemaları çok miktardaydı. Pavyonlar, barlar, gazinolar, ikindi sazları, içkili lokantaları ile çok renkli bir şehirdi. Civar illerden eğlenmeye gelenler olurdu. Aradan 52 sene geçti şehir renklerini kaybetti, her geçen gün de kaybetmeye devam ediyor…

Umarım bu özellikli şehir bir an önce silkinerek, Türkiye’nin ve dünyanın yaşanabilir şehirleri arasında hak ettiği yerlere bir an önce gelmeyi başarır.

6 Şubat 2019 (Ali Araptarlı) 1143

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GALATASARAY’DA BAL GİBİ LİSELİ, LİSESİZ AYRIMI VAR!

HAYVANLARA KARŞI SEVGİM GİTTİKÇE SAYGIYA DÖNÜYOR...

GAZİANTEP SAVUNMASI 25 ARALIK PANOROMA KAHRAMANLIK MÜZESİ

AH GALATASARAY AH… KÜKREDİNMİ RAKİBİNİN HALİNE VAH Kİ VAH...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN...

GAZİANTEP TARİH KÜLTÜR SANAT KULÜBÜ OLARAK BAŞLADIK!

BU GALATASARAY ŞAMPİYON OLAMAZ! OLMAMALI!

17 AĞUSTOS 1999’U NE DE ÇABUK UNUTTUK!

DEPREM DERSİMİZ BOŞ GEÇTİ!