YEMEKLER BAHANE RANTLAR ŞAHANE

Ahmet Ateş

YEMEKLER BAHANE RANTLAR ŞAHANE

Gaziantep'in UNESCO ünvanlı mutfağının neler olduğunu öğrenmek ve Gazişehrimizi tanımak için yaklaşık 250 bin civarında yurt içinden ve yurt dışından katılımcıların ziyaret ettiği, Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivalinin ilki  geçtiğimiz günlerde Büyükşehir belediyesinin organizasyonunda yapıldı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı’nda 116 şehir arasında yer almayı başaran, Gazişehirimizin bu ünvanı almasında katkıları bulunan Başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin e Bu Kentin Teşekkür borcu olduğunu belirtmeden geçmemek gerekiyor. Tabi Teşşekkür demişken yıllardır Gaziantep te yöresel yemeklerimizden ve Baklavamızdan fahiş fiyatlar üzerinden para kazanan esnafımızında Teşekkürden çok vefa borcu olduğununda altını çizmek gerekiyor. Sayın Şahin Bu Kent e Turist gelsin diye  “Şimdi Gaziantep zamanı” adı  altında  İstanbul gibi bir Büyük kentin her tarafına BİLBORD Reklam yaptırırıken, bu kentte 100 TL den Baklava satan, bir tabak Kelepaçayı 25 TL den satan, 1 Porsiyon Kebabı 60 TL den satan ve bir tabak yuvarlamayı 35 TL den satan Esnaf a yaptırım uygulamalıydı. 

Gaziantep Uluslararası Gastronomi Fuarının ilki renkli görüntülere sahne olurken, eksikler varmıydı?  Tabiyki vardı. Mesela Tüm dünyanın gözü Gaziantep e çevrilmişken ve dünya basınının dikkatini çekmişken. Festivali 2 güne sığdırmayıp en az 5 gün yapılamalıydı. Festivalde yemeklerimiz tanıtırken, Tarihi ve kültürel mirasımızda anlatılmalıydı. Bu kentin nasıl bir direniş sergilediği, aylarca aç kalarak milli mücadele ettiği vurgulanıp, yüzlerce şehit verip Gazilik ünvanına nasıl eriştiğininde altı çizilmeliydi. Hani milli duruş diyoruz ya işte öyle! Sonra Festivalde Kentimizin yöresel sanatçılarına hiçbir festivalde yer  verilmediği gibi, yer  verilmeli Antep türküleri eşliğinde Barak ovasının ozanlarının (Ümit Canilhan, Fevzi Çoban, Cahit İzci,vs) yaşanmış hikayelerinden derlenen türkülerine yer  verilmeliydi. Festivalin bütçesi Büyükşehir belediyesi  diğer belediyeler ve Sanayi odası, Ticaret odasının  yanı sıra Dünyaya mal satan markalarımızın da sponsorlarıyla yapılmalı  her kurum ve kuruluşun Özel ve Tüzel her kesimin, taşın altına elini koyması sağlanmalıydı. Bundan sonraki süreçte geleneksel hale getirilen Gaziantep Uluslararası Gastronomi Fuarına ev sahipliği yapan ve büyük emekler veren Büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin in, yukarıda altını çizdiğim eksikleri dikkate alacağını umut ediyorum.

Tabi sayın Başkan Fatma Şahin in bu kadar emek vererek ve ciddi bütçeler ayırdığı, bu Festivalin duyrulması ve Gaziantep in Türküyenin her yerinde anlatılması için destek verdiği “Gaziantep Tanıtım Günleri” adı altında yapılan ve Gaziantep Dernekler Konfederasyonu tarafından organize edilen Festivallerede Kentimize katkıdan  çok zarar verdiğide aşikardır. Mesela  18-23 Eylül 2018 Tarihinde Kocaelinde yapılan Gaziantep Tanıtım Günleri adı altındaki Festivalde Gaziantep yemeklerinden çok  başka yörelere ait yemeklerin sergilendiğinden,  Sayın Şahin in bilgisinin olmadığını düşünenlerdenim. Sırf  stand satarak kendilerine rant sağlama peşinde olan. Gaziantep Dernekler Konfederasyonu başkanına,  Hatay yöresine ait olan Kağıt Kebabının, Elazığ ve Malatya  Yöresine ait olan  Et Kavurmanın, Gaziantep Tanıtım Günlerinde ne işi olduğunu sormadan geçemeyeceğim. Gaziantep Tanıtım günleri Festivalinde  yer alacak sanatçıların Gaziantepli olmadığı ve bu sanatçıların  Selçuk Balcı ve Mehmet Erdem in Konser afişlerinde yer alması ve  yapılacağı söylenen Konserlerin  hiçbir gerekçe olmadan iptal edilmesi ve yapılmaması Koceeli halkı tarafından hayretle olumsuz bir şekilde karşılanmıştır. Kocaelinde yapılan 3 günlük Festivalde yaklaşık 150 stantın satıldığı, her stantın ise 3000 TL den esnafa satıldığı ve ciddi paraların döndüğüde, bu paraların nerelere harcandığı ve ne kadarı vergiye dönüştüğü ise yine  merak konusudur. Gaziantep Dernekler  Konfederasyonu  Genel Başkanı Hasan Özaygut un Türkiyenin çeşitli illerinde düzenlediği ve stant satmaktan öteye gitmeyen. “Gaziantep Tanıtım Günleri” Festivalinin kendine rant sağlamak için oluşturduğu yine idaalar arasında yer almaktadır. Zaten  “Gaziantep Tanıtım Günleri”  Festivalinden Yönetim kurulunun  haberdar olmadığını, Gaziantep il ilçe Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kara Gaziantep Dernekler Konfederasyonundan istifa ettiğini açıkladığında söylüyor. Konfederasyon olarak uzun süredir yönetim kurulu toplantısının yapılmadığını ve Gaziantep Tanıtım Günlerini düzenleyen Konfederasyonun bu kararından yönetim kurulu olarak habersiz olduklarını dile getiriyor. Sayın Kara nın istifasıyla beraber Konfederasyonun yasal olarak hiçbir statüsünün kalmadığıda yine idaalar arasında. Gaziantep Dernekler  Konfederasyonu nu nasıl bir süreç beklediği bilinmez ama Gaziantep Dernekler  Konfederasyonu  Genel Başkanı Hasan Özaygut un Gaziantep'in Gastronomi deki başarısını fırsata çevirmesi ve Sayın Fatma Şahin'in emeğine yapılan  büyük haksızlık  olduğu kadar. Gazişehire yapılan en büyük saygısızlıktır.

3 Ekim 2018 (Ahmet Ateş) 3633

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

CHP'DE ŞİMDİ DEVRİM ZAMANI

CHP'DE ÇATLAK SESLER...

SESİMİ DUYAN VAR MI?

Milletvekili Adayı nasıl olmalı?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun

BİR BAŞKA BAHAR

Gençler Siyasetin Neresinde?

Kayıp Yaşamlar

Vergiler Cenneti Türkiye